Vizuálne, sluchové alebo kinestetické – kto je vaše dieťa?

14/03/2022
od John Doe

Typ učenia, ktoré vaše dieťa predstavuje, určuje, aká forma učenia bude preňho najlepšia. Preto stojí za to ho spoznať a pomôcť dieťaťu objavovať svet a získavať vedomosti.

Vizuálne – zapamätanie si očami

Ako už názov napovedá, vizuálny človek sa najviac spolieha na svoj zrak a práve ním absorbuje najviac informácií. Miluje kreslenie, zdobenie, strihanie a má zmysel pre farby. Každý malý detail okolia si všimne a zapamätá si ho. Pri prezeraní výstavy v múzeu si dokonale zapamätá, čo videl, a porozpráva o obraze, ktorý ho zaujal, aj keď sprievodcu možno vôbec nepočúva. Pri kúpe knihy pre malého vizuálneho žiaka sa oplatí vybrať si knihu s obrázkami, aby si mohol ľahšie predstaviť celý príbeh. Farebné lepiace papieriky, zvýrazňovače, myšlienkové mapy, grafy, obrázky a fotografie mu môžu pomôcť učiť sa.

Každý typ má svoje silné a slabé stránky. Problémom vizuálneho človeka môže byť to, že ľahko „vypne“ a nepočúva, keď sa mu v zornom poli objaví niečo zaujímavé. Potom stojí za to odrezať dieťa od tejto veci a prinútiť tak batoľa počúvať a pozerať sa na rodiča.

Sluchový – práca cez sluch

Počúvanie je procesom získavania vedomostí pre mladého sluchového študenta. Uši mu "fungujú" neustále ;) a na rozdiel od vizuálneho človeka nevie vypnúť ani vtedy, keď veľmi chce alebo je zaneprázdnený niečím iným. Zároveň veľa hovorí. Rád vedie diskusie a pýta sa na podrobnosti. Rýchlo sa naučí riekanky, slová k pesničkám či básničkám. Často ho prekvapí, že pozná komplikované názvy (napr. zemepisné), ktoré niekde náhodou započuli. Môžete mu pomôcť učiť sa rozprávaním o obsahu, ktorý ste práve čítali, alebo o obrázku, ktorý ste videli. Sluchový študent by mal čítať radšej nahlas ako mentálne, ak sa chce látku naučiť rýchlo. Kým je malý, budú to robiť jeho rodičia, čo má (mimochodom) aj mnoho iných výhod :). Keď vaše dieťa chodí do školy a stojí pred kopou školského čítania, oplatí sa siahnuť po audioknihách. Sú neoceniteľným pomocníkom pre sluchové deti. Oplatí sa poznať aj slabšie stránky tohto typu. V čom je vizuálny študent dobrý, je pre sluchového študenta bolesťou. Takže bude preňho ťažšie zapamätať si detaily na fotkách, poskladať obrázkový príbeh, či namaľovať pred sebou kvety vo váze.

Kinestetikum – prežívanie a konanie

Posledný typ – kinestetický žiak – je človek, ktorý nevie pokojne sedieť, je teda neustále v pohybe. Ide o tzv „rýchle striebro“, prijíma väčšinu podnetov cez telo a dotyk. Miluje fyzickú aktivitu a cvičenia zahŕňajúce ruky a nohy. Vytváranie niečoho, napríklad modelovanie z hliny, plastelíny, modelovacia hlina alebo hranie rolí, sú niektoré z obľúbených činností kinestetických študentov. Existuje veľa možností, ako sa zabaviť a naučiť sa hrou a pohybom. Môžete hádzať loptičku na hláskovanie slov alebo napríklad vytvárať písmená z plastelíny. Aby sa vaše dieťa lepšie sústredilo, môže sa pri učení slov prechádzať po miestnosti. Nevýhodou tohto typu je slabá schopnosť sústrediť pozornosť. Malý kinestetický žiak môže mať problém nehybne sedieť v školskej lavici a počúvať, čo učiteľ hovorí. Rýchlo odloží farbičky, odradí ho predstava, že si vypočuje rozprávku, ktorú mu čítajú, a učenie sa novej činnosti, ktorá si vyžaduje určité úsilie a nasadenie, mu nebude stáť za pozornosť.

Existuje aj zmiešaný typ, ktorý je kombináciou vybraných vlastností z troch hlavných typov uvedených vyššie. Bez ohľadu na to, aký typ osobnosti vaše dieťa predstavuje, snažte sa nerozčuľovať, ak sa mu niečo nepodarí, ale pochopiť a prijať jeho silné a slabé stránky. Každé dieťa je iné a to robí svet krásnym!