Prečo dieťa nechce zaspať?

14/03/2022
od John Doe

Okamžite preskočme typické príčiny, ktoré dieťa evidentne o spánok uberajú, ako je hlad, choroba s horúčkou, upchatý nos a zamerajme sa na situácie, keď zdravé dieťa jednoznačne protestuje proti našim večerným plánom uložiť ho do postieľky.

Vaše dieťa nie je unavené

Je to triviálna odpoveď, no vo väčšine prípadov je za večernú hystériu zodpovedný práve tento jednoduchý dôvod. Vaše staršie dieťa nemusí byť unavené, pretože ho necháte spať príliš dlho ráno. Ak sa zobudí o deviatej, nezľutujte sa – o 20:00 nezaspí Nie je ročný! Dôvodom môže byť aj nedostatok únavných podnetov. Batoľa, ktoré trávi polovicu dňa vonku, bude oveľa unavenejšie ako jeho kamarát, ktorý trávi čas doma.
U mladších detí môže nedostatok večernej únavy vyplývať z nadmerného zdriemnutia. Ročné dieťa by už po 16-tej hodine nemalo spať a dvojročné dieťa už nemusí potrebovať spánok počas dňa. Jediným riešením je zbaviť sa ich – zo začiatku je to ťažké, ale rýchlo si na to zvyknete. Pamätajte, že spánok o 17:00 (napr. v aute) je 100% zárukou, že vaše dieťa večer nezaspí.

Večerné rituály

Ak nemáte vlastné večerné rituály, ako je večera, kúpanie, čítanie a bábätko ukladáte spať v rôznych časoch, jeho telo nemá šancu vypestovať si určité návyky. Je to trochu ako s jedlom – ak budete večerať každý deň o 14:00, po dvoch týždňoch budete o 14:00 pociťovať extrémny hlad. Rituály sú veľmi dôležité pre deti každého veku. Umožňujú bábätkám upokojiť sa a starším deťom poskytujú pocit bezpečia. Od tohto bodu urobte zmeny a začnite svoju malú rutinu od 18:00: večera, kúpeľ, čítanie knihy (keď je dieťa už v posteli), bozk a spánok.

Má príliš veľa stimulantov


Aj dosť unavené dieťa vydrží, ak má v posteli telefón. A dokonca aj úplne unavené dieťa stále nájde nejakú silu na sledovanie karikatúry, ktorá sa mu ukáže. Ide o veľmi podnetné podnety, ktoré odoberajú pozornosť dieťaťa a nedovoľujú mu upokojiť sa. Stanovte si jednoduché pravidlo – nepozeráme kreslené filmy ani nepoužívame telefón v posteli. Bude to pre vás znamenať viac námahy, ale naozaj to stojí za to.

Nedôslednosť

Týka sa to hlavne rodičov starších detí. Predpokladajme, že vo štvrtok máte dobrú náladu, a tak necháte syna alebo dcéru pri sebe do 22.00 hod.. Pozeráte film, je fajn a nakoniec dieťa zaspí pred 23.00 hod.. Na druhý deň reagujete na protesty v posteli s podráždením - "Povedal som ti, aby si zostal v posteli!" Správanie dieťaťa je však pochopiteľné. Bolo by dokonca zvláštne, keby sa smyk nesnažil zopakovať to, čo už raz urobil, však?
Odteraz jedno jednoduché pravidlo – dieťa je od 20 rokov vo vlastnej posteli. Ak bude protestovať, ok, môže sa hrať, ale z postele neodíde. Unavené dieťa plus takáto zábava znamená spánok do 15 minút.

Deje sa niečo, čo vám vaše dieťa nechce alebo nemôže povedať


Nehovoríme tu o žiadnej traume. Pod „niečím“ u mladších detí rozumieme napríklad separačnú úzkosť, ktorá sa objavuje okolo 8. – 9. mesiaca života. Vaše dieťa skrátka nemusí pochopiť, že keď odídete z izby, stále existujete (a vrátite sa) a veľmi sa bojí byť samo. V takom prípade dieťa, ktoré predtým pokojne zaspí, zareaguje krikom vždy, keď opustíte miestnosť. Stojí to za totak si v tomto špeciálnom období nainštalujte do spálne kreslo a napríklad si v ňom čítajte, kým bábätko zaspí.
Väčšie deti, okolo 3/4/5 rokov, sa môžu báť zostať v izbe, pretože ich fantázia pracuje na vysoké obrátky. V tomto veku „číhajú“ v tme príšery a tie najhoršie hrozby. Preto, ak máte podozrenie, že práve to je dôvod na zlé večery, nechajte svetielko dieťaťu v noci svietiť.