Kedy a ako sa začať učiť cudzie jazyky s deťmi?

14/03/2022
od John Doe

Znalosť cudzích jazykov je určite cenná zručnosť, ktorá je veľmi užitočná v škole aj v dospelom živote. Kedy by ste sa však mali začať učiť? Aké techniky sú najúčinnejšie?

Niet pochýb o tom, že sa oplatí poznať čo najviac jazykov. Rodičia a odborníci však majú často rozdielne názory na to, kedy by sa takéto učenie malo uskutočniť. Školy ponúkajúce kurzy pre tehotné matky sú čoraz populárnejšie. Účelom týchto tried je zvyknúť nenarodené dieťa na hlas matky hovoriacej iným jazykom a zoznámiť sa s novými zvukmi. A hoci melódia matkinho hlasu na dieťa vždy pôsobí dobre, neexistujú dôkazy o účinnosti takýchto techník pri neskoršom učení sa cudzích jazykov.

Kedy začať učiť deti cudzie jazyky?

Deti už od útleho veku preukazujú mimoriadnu schopnosť získavať nové poznatky tempom, ktorému sa dospelí nevyrovnajú. Preto sa mnohí rodičia rozhodnú začať s učením už v útlom detstve. Odborníci však odporúčajú konať opatrne, najmä ak ide o deti, ktorých mozog sa ešte len vyvíja.

Na otázku, kedy s takýmto učením začať, neexistuje jednoznačná odpoveď. Malo by sa pamätať na to, že deti sa učia svoj rodný jazyk od narodenia do piatich rokov, učia sa jeho prízvuk, výslovnosť a jedinečnú gramatiku. Deti, ktoré sú od začiatku vychovávané v bilingválnej rodine, majú zvyčajne menšiu slovnú zásobu v oboch jazykoch. Takéto deti sa často gramaticky vyvíjajú pomalšie a často, nepoznajúc rozdiely, zamieňajú slová, rody alebo koncovky. Stáva sa to najmä vtedy, keď je bilingvizmus umelo vytvorený, t. j. keď druhý jazyk nie je rodným jazykom ani jedného z rodičov.

Učiť sa cudzí jazyk pre deti – ako na to?

Najlepší spôsob, ako sa naučiť cudzie jazyky, je zaviesť učenie sa hrou. Tu budú nápomocné akékoľvek knihy alebo vzdelávacie hračky, ktoré vám umožnia prístupným spôsobom objaviť základy jazyka podľa vášho výberu. Výborným posilňujúcim prvkom budú aj rozprávky, pesničky alebo aj interaktívne hry, ktorých zaujímavý a pútavý obsah podnecuje dieťa k aktívnemu záujmu.

Len 30 minút jazykového kontaktu denne stačí na to, aby ste videli prvé účinky. Môžete si zapnúť rozhlasovú hru, rozprávku či pesničky v jazyku, ktorý sa vaše dieťa začína učiť, alebo sa s dieťaťom pohrať s interaktívnou vzdelávacou hračkou, ktorá daný jazyk učí. V súčasnosti máme bezplatný prístup aj k vzdelávacím televíznym programom v angličtine. Je dôležité, aby dieťa systematicky počúvalo jazyk. Vždy sa oplatí využívať multimédiá a učiť sa spolu s vaším malým študentom.