Edukačné hračky v duchu Montessori

14/03/2022
od John Doe

Začnime tým, čo je Montessori?

Montessori je vzdelávacia metóda vytvorená pred viac ako 100 rokmi lekárkou Mariou Montessori, ktorá je určená deťom predškolského veku.
Pedagogika, ktorú vytvorila, je založená na starostlivom pozorovaní detí a individuálnom prístupe ku každému z nich. Podľa jej filozofie by ste sa mali starať o telesný, intelektuálny a duchovný rozvoj dieťaťa. Malé dieťa pri nástupe do škôlky je už v štádiu, keď pozorne pozoruje, spoznáva a pamätá si svoje okolie. Preto je vhodný výber hračiek mimoriadne dôležitý, aby sa zabezpečilo, čo batoľa pri hre počuje, cíti a vidí. Výber správnej hračky nemôže byť náhodný...
Vďaka Montessori metóde sa deti sústreďujú na úlohy, ktoré musia plniť, snažia sa o samostatnosť, sú trpezlivé a vo svojom úsilí sa len tak nevzdávajú.
Montessori hračky sú známe a oceňované po celom svete!

Čo sú to vlastne Montessori hračky a na čo slúžia? Aké sú príklady?

Ako povedala Maria Montessori: Čo nie je prvé v zmysloch, nie je neskôr v mysli.
Montessori hračky sú primárne navrhnuté tak, aby podnecovali dieťa k rozvoju motoriky, tvorivého myslenia a aktivity.
Dobrými príkladmi sú hračky značky MalPlay, ako napríklad: drevené kocky rozvíjajúce zmyslové schopnosti, farebné drevené alebo magnetické puzzle učenie samostatnosti, stavebné slamky, triedičky a tangramy ideálne na učenie tvarov a farieb, ako aj tkanie a drevené korálky na navliekanie na zlepšenie motoriky .

Estetika – dôležitý aspekt Montessori hračiek

Hračky majú krásne farby a tvary, no veľmi dôležitý je aj spôsob ich uloženia.
Takéto hračky sa často dodávajú s látkovými vreckami, kartónovými krabicami, drevenými košmi, nádobami atď., aby boli správne uskladnené. Prečo je to tak a aký je jeho účel? Ide o to, aby sa dieťa naučilo takéto balenie používať a aby sa u dieťaťa rozvíjal zmysel pre estetiku a poriadok.

Hračky, ktoré ponúkame, sú navrhnuté tak, aby povzbudili deti, aby absorbovali svet všetkými zmyslami! Nič nemá lepší vplyv na vývoj a pamäť ako zmyslové zážitky. Batoľa by sa malo rukami dotýkať rôznych štruktúr, tvarov a materiálov, voňať, chutiť, vyzerať a rozlišovať.