Ste druhýkrát tehotná alebo ste sa práve stali opäť matkou. Preto ste sa určite nie raz zamysleli nad tým, ako urobiť dobrý vzťah medzi súrodencami , aby si deti boli najskôr navzájom dobrými spoločníkmi a neskôr, v dospelosti, skutočnými priateľmi. Dá sa to – najviac to závisí od vás, rodičov. Len treba vedieť, ako sa k téme postaviť a čomu sa rozhodne vyhnúť.
Príprava na dobrý vzťah medzi deťmi začína už počas tehotenstva. Aj keď staršie dieťa nemá možnosť sa na bábätko reálne pozrieť, vy svojimi slovami môžete v dieťati prebudiť jeho radosť a prvé ochranárske pudy.
Nie je žiadnym tajomstvom, že pozitívne posilňovanie funguje oveľa lepšie ako negatívne posilňovanie – a to nielen na deťoch, ale aj na nás samých (nepracuje sa vám lepšie po tom, čo vám niekto stokrát pochváli vašu snahu?).
Hovorte o nastávajúcom dieťati v superlatívoch, no v kontexte staršieho batoľaťa. Príklad: "Mám pocit, že z teba bude naozaj skvelý brat, vieš?" (dieťa sa väčšinou pýta: „Ako to vieš?“, na čo odpovedáme: „Lebo ťa poznám, si šikovný, dobrý, vtipný – sestre si ťa hneď obľúbi“). Môže sa nám zdať smiešne, že dieťa má obavy z: „Bude ma mať bábätko rado?“ no bábätko toho nevie toľko ako my. Pre neho je to len nový človek.
Nie je to vaša kamarátka, sestra či svokra, kto by mal vidieť fotografiu z 3D ultrazvuku ako prvý. Toto privilégium patrí vášmu staršiemu dieťaťu a manželovi! Keď sa vrátite od lekára, ukážte dieťaťu fotky, vysvetlite, čo na nich je a kde, a spolu sa zasmejte na svojich asociáciách.
Skúste tiež nechať dieťa aspoň niekoľkokrát pozorovať pohyby bábätka v brušku. Potom povedzte niečo ako: "Pravdepodobne počul tvoj hlas a chce ťa vidieť a pravdepodobne sa nevie dočkať, kedy ho objímeš." Nevkladajte všetky svoje väzby na „po pôrode“. Postavte si to s týmito slovami teraz!
Jednou z chýb, ktoré rodičia robia, je príprava staršieho dieťaťa na „skvelú zábavu s bábätkom“. Tak sa staráme o to, aby keď bábätko konečne prišlo na svet, bolo staršie sklamané – kde je zábava, kde smiech? A sklamanie rovná sa nechuť k súrodencom.
Určite svoje dieťa pripravte na to, že to na začiatku nie je jednoduché a nebudú to žiadne šialenosti. Ak môžete, vezmite svojho drobca na návštevu k novonarodenému bratrancovi. Bude pre neho ľahšie pochopiť, čo sa deje. Ale nezabudnite spomenúť, že na svoje prvé narodeniny bude to isté dieťa behať a smiať sa!
Tu je - malý, nič netušiaci, plačúci a vždy hladný nový člen vašej rodiny. Ako začať budovať dobrý vzťah medzi ním a tou staršou? Podstata samozrejme tkvie v našom správaní k staršiemu dieťaťu – s mladším toho už asi veľa nevymyslíme.
Váš starší len ťažko uverí, že bol kedysi malý a že ste mu venovali veľa času. Môže tiež žiarliť na prejavy oprejavená náklonnosť k dieťaťu. Čo teda robiť? Je to jednoduché - vytiahnite album!
Ukážte dieťaťu fotky z čias, keď bolo malé, nájdite si v počítači film z toho obdobia. Ľutujte ich, rozprávajte zaujímavé anekdoty a poukazujte na podobnosti. Pripomeňte si vtipné slová, napr.: „Vieš, aké smiešne si hovoril cukrík? Kaliki“ Deti milujú počúvanie o sebe takýmto spôsobom. Najdôležitejšie však je, že s bábätkom cítia komunitu a žiarlivosť sa vytratí. A menej žiarlivosti znamená lepší prístup k bratovi alebo sestre.
Je zrejmé, že dôvodov môže byť veľa – spočiatku je ťažké byť skutočne dobrou opatrovateľkou novorodenca (hlavne keď máte tri-štyri roky) a sú tu aj negatívne emócie. Ale aj tak – pochvala.
Je 100% isté, že vaše mladšie dieťa, akonáhle začne byť komunikatívne, začne prejavovať fascináciu a lásku k staršiemu dieťaťu – to je prirodzené. Zdôraznite to! Povedz: „Pozri, ako ju rozosmievaš! Musíš byť výnimočne dobrý brat, pretože sa mi až tak nesmeje. Asi cíti, že ju máš rád“ – nebojte sa pripísať zásluhy v prospech svojho dieťaťa. Nezabudnite verejne vyzdvihnúť úspechy vášho dieťaťa. Hovorené medzi hosťami (a pred dieťaťom)
Toto je najťažšia, ale veľmi dôležitá úloha. Ak staršie dieťa nemá pocit, že vás bábätko úplne prebralo, nezanevrie naňho. Treba si teda vyhradiť nejaký čas len pre staršie dieťa. Niekedy môžete vynechať riad alebo si objednať hotovú večeru a namiesto toho sa túliť, pozerať rozprávku alebo skladať puzzle. To sú tie chvíle, kedy stojí za to dieťa objať a len jemu v súkromí povedať: „Vieš, veľmi ťa ľúbim.“ Aby staršie dieťa dokázalo milovať mladšieho, nesmie byť strach, že ten druhý zoberie lásku jeho rodičov.
Nedovoľte, aby ste sa ocitli v situácii, keď nemôžete nemyslieť na svoje dieťa, zatiaľ čo sa druhé dieťa snaží nájsť niečo, čo by mohlo urobiť, alebo sedí smutne a pozerá. Neporovnávajte ani nepoužívajte jedno zo svojich detí ako vzor. Nehovorte stále „dajte mu prednosť, je mladší“, pretože nakoniec budete počuť: „Nenávidím ho, bolo lepšie, keď tam nebol.“ Vyhnúť sa týmto chybám a venovať pozornosť dobrým tipom je prvým krokom k skutočne hlbokému putu medzi deťmi.